Dani hrvatskog jezika

Dane hrvatskog jezika, koji se obilježavaju od 11. - 17. ožujka, obilježili smo ove godine temom  "Mrežne igre u poučavanju hrvatskog jezika". U suradnji sa školskom knjižničarkom Melitom Horžicky-Radotić, uključili smo sve razrede predmetne nastave. Da im je ovakav način učenja dobro poznat i zanimljiv potvrdili su učenici jer lako pamte učeći kroz igru.

Detalje možete pročitati pod ::opširnije::, a u foto galeriji  možete pogledati fotografije.

Marijana Benić,prof.

Ivana Novak Kamenčak, prof.

Melita Horžicky-Radotić, dipl. knjižničar

Na mrežnoj stranici http://hrvatski.hr/ učenici 5. i 6.b razreda su kroz igere

Hrvatski u igri, Pravopisne vježbe, Školska pamtilica individualno rješavali zadatke i procijenili svoju uspješnost ( ishodi :

- uvježbava pisanje riječi s ije/je, č/ć, dž/đ u skladu s prethodno usvojenim gramatičkim i pravopisnim pravilima

- uvježbava pisanje velikog početnog slova u jednorječnim i višerječnim imenima, pisanje vlastitih imenica i posvojnih pridjeva ).

Učenici 7. b razreda su čitali tekst iz udžbenika "Petostoljetni razvoj hrvatskog jezika", oblikovali bilješke, sažimali tekst i u paru oblikovali kahoot kvizili  kviz u wordwalu . Tako su procijenili svoju uspješnost u oblikovanju zadataka i razvijali digitalne sposobnosti i vještine. Ishodi :

-uočava povezanost i uvjetovanost razvoja hrvatskoga jezika s razvojem nacionalnog identiteta i kulture

– upoznaje se s tekstovima i događajima važnima za razvoj hrvatskoga jezika: prvi hrvatski rječnik, prva hrvatska gramatika

– upoznaje se sa značajkama i vodećim ličnostima ilirskoga pokreta

Učenici 6. a i 7. a su izrađivali digitalne postere na temu povijesti jezika ( u prilogu), a učenici 8. razreda su kroz jezične igre ponovili znanje o etnicima i kteticima  te su ponovili pravopisna pravila koristeći Hrvatski pravopis u digitalnom obliku.

Priloženi dokumenti:
BASCANSKA_PLOCA.pdf (1.00 MB)
HRVATSKA_NARJECJA_(4).pdf (774.51 KB)
Hrvatska_pisma.pdf (4.86 MB)
Ljudevit_Gaj_(4).pdf (406.77 KB)
Misal_po_zakonu_rimskoga_castva.pdf (1.20 MB)
Sibenska_molitva_1.pdf (3.97 MB)
Adrian.png (56.81 KB)
Ana.png (515.56 KB)
Lovro.png (79.54 KB)
Mihaela.jpg (165.83 KB)
Prva_hrvatska_gramatika_-Eva.docx (107.64 KB)
Sara.png (69.18 KB)

objavio: Melita Horžicky-Radotić   datum: 19. 3. 2021.