Gradska straža Požega u OŠ "Mladost" Jakšić

Danas je našu školu posjetila Gradska straža Požega. Njihov predsjednik, gospodin Pilon i zapovjednik, gospodin Milković učenicima iz skupine Mladih arheologa i dodatne nastave iz povijesti objasnili su povijest našeg kraja i svrhu njihovog postojanja. Pričali su nam kako sudjeluju u raznim svečanostima, obredima i dočecima zvaničnika. Gradska straža Požega zapravo je nastavak Gradske čete i Požeške narodne straže koja je u samom gradu postojala čak od davne 1788. godine, a i prije. Najviše nas je zainteresirala njihova odora, sablje i top. Demonstrirali su nam i par njihovih zapovjedi. Objasnili su nam djelovanja straže od samog začetka. Iz njihovog prezentiranja smo saznali da su odlikovani ordenom povijesnih postrojbi Europe. Bili smo puni pitanja. Naučili smo puno više o načinu života prije tristotinjak godina i o samoj prošlosti našeg kraja. Pažljivo smo ih slušali i upamtili što je više moguće jer ne smijemo se bojati naše povijesti, nego ju učiti i pamtiti te prenositi na sljedeće generacije!

Učiteljica povijesti:

Marijana Matijević

Fotografije možete vidjeti u našoj foto galeriji.

objavio: Melita Horžicky-Radotić   datum: 1. 12. 2021.

« Svibanj 2024 »