eTwinning projekt Christmas cards

Učenici trećih razreda sudjelovali su u eTwinning projektu naziva Christmas cards ( Božićne čestitke) u kojem su izrađivali čestitke koje su  predstavljale neke od hrvatskih božićnih običaja te su ih uz lijepe blagdanske želje razmjenili s još 24 škole iz preko 15 europskih zemalja. Zemlje koje su uključene u projekt su Engleska, Španjolska, Francuska, Italija, Belgija, Poljska, Mađarska, Hrvatska, Finska, Rumunjska, Bugarska, Grčka i Cipar.

Tako su imali priliku naučiti nešto o blagdanskim običajima tih zemalja, kako reći "Sretan Božić" na jezicima tih zemalja, usavršiti svoje znanje iz engleskog jezika te su time posticali kulturnu ranolikost brojnih europskih naroda.  "Jako smo se veselili crtajući i izrađujući čestitke", izjavili su učenici, no još im je veće veselje bilo iščekivati čestitke koje su s velikim uzbuđenjem otvarali i divili se učeničkim radovima. Projekt su vodili učitelji Ivana Kuna , učiteljica engleskog jezika te učitelji trećih razreda Jela Mjertan i Đuro Makarević.

Pročitajte i pismo o našim  božićnim običajima koje smo poslali svim sudionicima.

Hi everyone,

We are 3rd grade children from Jakšić, a small place in Eastern Croatia. We are eight and nine years old. We very much enjoyed making our Christmas cards and we would like to tell you about our Christmas traditions.

We start preparing for Christmas at the beginning of December, four weeks before Christmas, actually when Advent starts. We make a wreath with four candles and each Sunday we light one of them until all four are lit just before Christmas. We also go to early masses to church. It's fun but they start at 6 o'clock so we are often sleepy.

On December 13th, Saint Lucia's Day, we plant wheat which symbolizes fertility and new life. Also, in the past, there was a Saint Lucia's Day tradition when good children were given fruit like apples, oranges, almonds, figs or such and bad children were frightened by Krampus, an evil-looking creature. Today, we have simililar tradition, but St. Nicholas brings the presents.

On Christmas Eve, we spend the day getting ready for Christmas. We decorate the Christmas tree, set up nativity scene, prepare food for the next day and have a family dinner. It's a fasting day so dinner isn't big. We eat cod fish and honey with apples and walnuts. Some families still bring yule log into the house and spread straw on the floor. At midnight we go to church for a Midnight mass. But we are still very young so there is an early mass for us, at eight o'clock.

Christmas Day is the best, of course. We get to open our presents and we also go to church. We spend the day with our families, have a big dinner which includes lamb, roasted pig,turkey ,sarma, which is minced meat rolled into cabbage leaves, fritule, kroštule, orahnjača, makovnjača and freshly baked bread.

We love Christmas! What about you?

Za prijevod teksta kliknite "OPŠIRNIJE"

Fotografije možete pogledati u foto-galeriji

Bog svima,

mi smo učenici trećih razreda  iz Jakšića malog mjesta u istočnom dijelu Hrvatske. Imamo 8 i 9 godina. Vrlo smo uživali u izradi božićnih čestitaka i ovim putem vam želimo reći nešto o našim božićnim običajima.

Pripreme za Božić kreću već početkom prosinca, četiri tjedna prije Božića, kad počinje advent. Tada napravimo vijenac  s četiri svijeće i svake nedjelje palimo jednu sve do Božića. Također idemo na mise zornice koje su jako zabavne ali počinju u 6 sati pa smo često pospani.

Na svetu Luciju, 13. prosinca , sadimo pšenicu koja je simbol plodnosti i novog života. U prošlosti su se na sv. Luciju dobra djeca darivala jabukama, narančama, bademima, smokvama i sl. , dok su zločestu djecu zastrašivali Krampusom, strašnim stvorenjem. Danas postoji sličan običaj no djecu dariva sv. Nikola.

Badnjak provodimo pripremajući se za Božić. Ukrašavamo božićno drvce , postavljamo jaslice, pripremamo hranu za sljedeći dan  i večeramo u krugu obitelji. Taj dan se posti stoga večera nije  obilna. Jedemo ribu i med s jabukama i orasima. Neke obitelji još uvijek donose drvo badnjak  u kuću i prostiru slamu po podu. U ponoć idemo na misu polnoćku, a  obzirom da smo mi još mali  za nas postoji ranija misa u 8 sati.

Božić je najbolji dio blagdana, naravno. Otvaramo poklone i također idemo u crkvu. Provodimo dan u krugu obitelji i okupljamo se oko bogatog blagdanskog stola koji uključuje janjetinu, pečenku, puricu, sarmu, fritule, kroštule, makovnjaču, orahnjaču i svježe pečen kruh.

Mi obožavamo Božić, a vi?

objavio: Boško Obradović   datum: 5. 12. 2012.