Međuškolski projekt "Kulturna baština zavičaja"

U našoj je školi 5. veljače 2020. god. predstavljen Međuškolski projekt „Kulturna baština zavičaja“. U projektu su, osim naše, sudjelovale još dvije škole: Osnovna škola Matija Gubec iz Cernika i Osnovna škola Markovac iz Vrbove. Projekt je realiziran u razdoblju od listopada 2019. god. do veljače 2020. god. Prezentaciji su bile nazočne ravnateljica cerničke škole, Reza Benković; ravnateljica škole iz Vrbove, Melita Selichar; ravnateljica Gimnazije iz Nove Gradiške, Ljiljana Ptačnik, u ulozi koordinatorice projekta te načelnik općine Jakšić, Ivica Kovačević. Učenici naše škole odradili su niz aktivnosti u sklopu teme „Multikulturalizam u zavičaju“, a cilj je bio različitim aktivnostima istražiti kulturni identitet i obilježja naroda i etničkih skupina koje žive u općini Jakšić (Slovaci, Česi, Srbi, Nijemci, Ramci, Ličani, Bosanci, Hercegovci, Šokci). Na Geografiji su učenici 5. – 7. razreda anketnim upitnikom prikupljali podatke o podrijetlu s majčine i očeve strane te su na karti prikazali povijest doseljavanja naroda i etničkih skupina. Na Matematici su učenici 7. razreda istraživali i statistički prikazali podatke o stanovništvu općine Jakšić služeći se anketnim upitnikom iz geografije. Učenici 8. razreda prikupili su tradicionalne recepte etničkih skupina, uredili ih i uvezali u knjigu Kuharicu. Prikupljene recepte učenici su preveli uz pomoć učiteljica na engleski, njemački, a nekoliko i na slovački jezik. Učenici 6.b razreda na Hrvatskom su jeziku istraživali karakteristične riječi mjesnoga govora. Na nastavnim satima Glazbene kulture pjevale su se tradicijske pjesme, a na Likovnoj kulturi promatrali su nošnje i fotografije nošnji jakšićkoga kraja te su različitim likovnim tehnikama prikazali njihove najljepše dijelove. Učenici od 1. do 4. razreda matične i područnih škola također su istraživali i crtali narodne nošnje.  Ostale dvije škole predstavile su se običajima svojega kraja (čijalo), starim igrama i tradicionalnim jelom (cernički ćupteti).  Nakon predstavljanja održane su igre starih sportova u kojima su sudjelovali učenici svih triju škola. Natjecali su se u povlačenju užeta i skakanju u vreći pod budnim okom učitelja TZK-a , i to je učenicima bilo jako zanimljivo.

Uz ravnatelja škole Boška Obradovića koordinatorica projekta u našoj školi bila je učiteljica Marijana Andrišek.

Tehnička podrška učenicima i učiteljima bile su pedagoginja škole,  školska knjižničarka, učiteljica informatike  i  učiteljica hrvatskog jezika. Podršku su nam dale, svojim ukusno pripremljenim tradicijskim jelima, Slavica Petrunić iz Treštanovaca, Ankica Glavaš i Marija Bobok iz Rajsavca, Mira Šulc i Marija Šinko Ružičić iz Jakšića. Jela svoga kraja donijeli su i predstavnici ostalih dviju škola te su  se svi zajednički počastili nakon svih odrađenih aktivnosti.

objavio: Melita Horžicky-Radotić   datum: 7. 2. 2020.

« Ožujak 2024 »