Posjet Vukovaru

Učenici osmih razreda su 19.11. posjetili Vukovar-grad heroj.

Riječi koje odzvanjau poput jeke su "Oprostiti, nikad zaboraviti !"

fotografije pogledajte u foto -galeriji.

Jučer , 19.11.2012. učenici osmih razreda naše škole u pratnji učiteljica Marice Oreški, Ljubice Matijević Devčić, Ivane Novak Kamenčak i Tatjane Stanković posjetili su Vukovar-grad heroj. Vukovar je grad koji je utabao temelje novijoj hrvatskoj povijesti. Godinama je bio protkan tugom, boli, razočaranjem, ali u Vukovaru danas , kao i '91. , kuca hrabro , junačko srce.

Ujutro u 7 sati krenuli smo odati počast njemu i njegovim hrabrim junacima koji su se borili za slobldu voljenih i Hrvatske. Pri ulasku u grad panoramski smo razgledali Trpinjsku cestu i prisjetili se palog borca Blage Zadre. U podrumu vukovarske bolnice bili smo nijemi svjedoci teških žrtava čija krv je hranila vukovarske ulice. Najmlađa žrtva bila je beba od nekoliko mjeseci, a nisu prezali ni pred ranjavanjem i ubijanjem trudnica i staraca.

Nakon toga smo se ukratko  upoznali s naoružanjem u vukovarskoj vojarni 24. brigade HV-a u pratnji hrvatske časnice. Poklonili smo se Križu civilnim žrtvama domovinskog rata, posjetili smo Ovčaru koja je progutala mnoge ljude ne razmišljajući o posljedicama. Saznali smo da je najmlađa žrtva bio dječak od 16 godina, a najstariji od 72 godine. Posjetili smo Novo groblje i Križ palim braniteljima. Vidjeli smo kako  938 križeva simbolizira njihovu žrtvu, a užas koji dodatno ledi krv u žilama je da to nije konačna brojka. U Crkvi sv. Filipa i Jakova u franjevačkom samostanu slušali smo umirujuće riječi gvardijana koje ulijevaju nadu u budućnost Vukovara. Riječi koje odzvanjaju poput jeke su "Oprostiti, nikad zaboraviti!"

Ivana Novak Kamenčak, prof.

objavio: Boško Obradović   datum: 20. 11. 2012.