Cvijećem do Uskrsa

Učenici 4.a razreda sa svojim roditeljima izrađivali su raznobojno cvijeće starom tehnikom od krep papira.

Nekada su žene od krep papira izrađivale cvijeće da bi ukrasile kuću kao KINČ u Zagorju, Kod nas su izrađivale vijence za križeve na križanju putova, za grobove svojih najmilijih ili kao vjenčane bukete.

Veliki tjedan započinje Cvjetnicom, Nedjeljom muke Gospodnje, kada se slavi Isusov slavni ulazak u Jeruzalem. Tada se u crkvu nose grančice ili cvijeće na posvetu.

Simboli Uskrsa su i neki cvjetovi kao:

Bijeli ljiljan mnogi smatraju glavnim cvjetnim simbolom Uskrsa jer on predstavlja čistoću, obnavljanje i uskrsnuće.

Narcis je simbol prijateljstva i vječnog života. Prema legendi, narcis se prvi puta pojavljuje u Getsemanskom vrtu i cvjeta u vrijeme Kristova uskrsnuća.

Grančice palme i masline koriste se kao simboli mira. U pojedinim krajevima Hrvatske postoji običaj umivanja u cvijeću na Veliku subotu.

Roditelji i učenici ugodno su se družili, ponešto naučili , a boje cvjetova zračile su vedrinom.

Sretan Uskrs i uskrsne blagdane  žele vam učenici 4.a razreda

Đurđica Gjajić

objavio: Melita Horžicky-Radotić   datum: 9. 4. 2019.