Posjet arheološkom nalazištu Rudina

Mladi su arheolozi i mladi ekolozi OŠ „Mladost“ iz Jakšića, s učiteljicama Marijanom Matijević Pejić i Marijanom Benić, 5. ožujka 2022. god. posjetili arheološke ostatke benediktinske opatije sv. Mihovila na Rudini koja se nalazi na istočnim obroncima gore Psunj nedaleko naselja Šnjegavić i Čečevac. Tom su prilikom učenici saznali zanimljive povijesne podatke o navedenom samostanskom kompleksu izgrađenom tijekom srednjega vijeka koji tijekom ratova s Turcima prestaje funkcionirati.

„Arheološka istraživanja u drugoj polovici 1980-ih godina 20. st. iznijela su na svjetlo dana ostatke trobrodne romaničke crkve s tri polukružne apside, zvonikom, sakristijom i ostatkom samostanskoga kompleksa. Osim toga na rečenom lokalitetu pronađeni su ostatci iz ranijih, ali i kasnijih vremenskih perioda. Ovaj lokalitet danas je prepoznatljiv po rudinskim glavama. To su bile obrađene konzole postavljene na potkrovni vijenac apsida crkve koja je pripadala samostanu, a stilizirano prikazuju lica zasad nepoznatih osoba.“ (https://visitslavonia.hr/istrazi/povijesna-bastina/arheolosko-nalaziste-rudina/)

Cijeli je kompleks okružen zanimljivom florom o kojoj će učenici istražiti u literaturi i predstaviti posterima povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje.

Za besplatan prijevoz učenika pobrinula se Općina Jakšić u suradnji s DVD-om Jakšić te zahvaljujemo načelniku Općine, gosp. Ivici Kovačeviću i gosp. Domagoju Kiru, članu DVD-a Jakšić. Zahvaljujemo i gosp. Damiru Pejiću te tajniku Škole Hrvoju Romsteinu koji su svoje slobodno vrijeme izdvojili kako bi pomogli u prijevozu učenika.

objavio: Melita Horžicky-Radotić   datum: 11. 3. 2022.